Yaşam Koçluğu

Koçluk, bireyin gelişmesine, yeni bir beceri, yetkinlik veya davranış öğrenmesine, kendisi için koyduğu hedeflere ulaşmasına veya bir problemini çözmesine destek olmaktır. Başka bir deyişle kendi kendinizi daha iyi tanımanızı, sınırlarınızı öğrenmeyi ve bunları genişletebilmeyi, hayatınızın her alanında denge, enerji, samimiyet, maddi bolluk, konsantrasyon ve nihayetinde yaşam sevinci duymanıza yardımcı olabilen bir programdır.

Koçluk, ilk olarak 1960′lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletlerinde kurumların daha verimli olması için danışmanların yürüttükleri projelerin bir parçası olarak kurumun içindeki liderlerle birebir organizasyonel gelişim çalışmaları olarak başladı. 1980′li yıllarda Thomas Leonard koçluğu daha geniş kitlelerin de yararlanacağı bir biçimde tasarlamaya ve profesyonel koçlar yetiştirmeye başlamasıyla günümüzde sadece kurumlar için değil bireyler içinde yeni bakış açıları getiren bir program haline gelmiştir.

"Ben Ali Armağan Daloğlu olarak kendi bakış açımdan ya da uyguladığım şekliyle yaşam koçluğunu, cevabı zaten sizde saklı olan soruları ustaca sormak, yanıtları size buldurmak olarak niteliyorum. Bu yolu beraber yürürken, tıpkı merakı hiç dinmeyen bir çocuk gibi ısrarla ve tatmin olmadan size sorular soruyorum.Sorularımı sordukça gerçekten çok güvendiğim sezgilerimin de yardımıyla size daha derin sorular soruyorum. Hızlı empati kurma yeteneğim ve etiğe verdiğim yüksek önemi de yukarıda saydıklarıma eklersem, bu hizmete ihtiyaç duyduğunuzda beni de aklınızdan geçirirseniz sevinirim."

Devamı...